Dlaczego warto czytać książki?
Szanowni Rodzice!
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu RATOWNICY czytelnictwa, w ramach którego chcemy zwiększyć zainteresowanie dzieci i młodzieży czytaniem książek oraz wytworzyć nawyk sięgania po literaturę. W tym celu zaangażowaliśmy się w I Ogólnopolski Konkurs Promujący Czytanie CzytaMY (szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora https://www.sp33.katowice.pl/i-ogolnopolski-konkurs-promujacy-czytanie-czytamy).
W ramach konkursu uczniowie wraz z nauczycielami głośno czytali wskazane pozycje książkowe, a następnie wykonali prace plastyczne i komiksy, a także nagrali filmiki ilustrujące lekturę, które stanowiły zwieńczenie akcji. Ponadto uczniowie prowadzili tzw. dzienniczki czytania, które miały zachęcić młodych czytelników do głośnego czytania (samodzielnego lub z rodzicem) również w domu.
Dlaczego zatem warto czytać? Oto kilka najważniejszych informacji:
Z językiem pisanym spotykamy się na co dzień, niemal w każdej dziedzinie życia. Pismo towarzyszy nam nie tylko podczas nauki w szkole czy pracy w biurze, ale także w życiu prywatnym. Dzięki umiejętności czytania potrafimy rozwiązywać zadania lekcyjne, wypełniać urzędowe formularze, rozpoznawać znaki drogowe oraz rozumieć komunikaty medialne. Podsumowując, umiejętność czytania pozwala dzieciom i dorosłym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturowym. Z tego względu, należy jak najwcześniej motywować dzieci do nauki czytania i ćwiczyć z nimi tę umiejętność. Wasza pociecha zdobędzie dzięki temu kompetencje, których zakres znacznie wykracza poza samą zdolność rozumienia języka pisanego.
Aby lepiej zrozumieć daną opowieść i jej bohaterów, dzieci wizualizują sobie w myślach treści, pojmując je jako obrazy. Częste czytanie dzieciom na głos kształtuje ich wyobraźnię. Dzięki temu Wasza pociecha rozwija kreatywność i uczy się nowych umiejętności, które będą przydatne również w dorosłym życiu, np. podczas tworzenia oryginalnych konceptów w przyszłej pracy zawodowej.
Czytanie wymaga od dzieci dłuższego skupienia, aby mogły zrozumieć opowiadaną historię. Nie powinny więc być rozpraszane przez inne media lub osoby postronne. Jest to doskonały trening koncentracji uwagi dla najmłodszych, który zaowocuje dużo lepszymi wynikami w szkole. Dziecko uczy się sumiennego wykonywania zadań domowych oraz nierozpraszania w tracie ich odrabiania. Zaowocuje to w przyszłości i pozwoli na efektywniejszą organizację czasu pracy.
Czytając książki, dzieci stale zdobywają nową wiedzę, a tym samym poszerzają swoje horyzonty. Poznają inne światy, sposoby życia, poglądy i nawyki oraz rozwijają swoje zainteresowania w wielu różnych dziedzinach. Wszystko to zwiększa inteligencję Waszej pociechy, co jest kolejnym powodem, dla którego czytanie jest tak ważne.
Czytanie stymuluje mózg do ciągłego tworzenia nowych synaps i połączeń między nimi. Gęsta sieć neuronów wpływa na lepsze rozumienie kontekstu w tekstach. Ponadto sprawniejsza praca półkul ułatwia radzenie sobie z zadaniami i pytaniami. Dzięki tej umiejętności dzieci, które dużo czytają, często lepiej radzą sobie w szkole – nie tylko z przedmiotami humanistycznymi, ale także podczas zajęć ścisłych, takich jak matematyka.
Ogólnie rzecz biorąc, czytanie pomaga w radzeniu sobie z tekstami oraz rozwija samodzielne krytyczne myślenie. Wasza pociecha będzie zatem w późniejszym życiu lepiej przygotowana do obiektywnego analizowania faktów, opinii i źródeł, co przyda jej się zarówno w szkole, jak i w późniejszym formułowaniu trafnych osądów. Jest to kamień węgielny niezależności Waszego dziecka. Trzeźwy osąd pomaga odnaleźć się w stale nasilającym się zalewie sprzecznych informacji pojawiających się w dzisiejszych mediach.
Poznając teksty pisane, dzieci spotykają się z wieloma nowymi terminami. Im częściej je powtarzają, tym łatwiej je sobie przyswoją. Często dzieje się to zupełnie nieświadomie, gdy czytamy im na głos. W rezultacie zasób słownictwa rośnie, a dziecko lepiej rozumie struktury zdań i tekstów. Dzięki temu może precyzyjniej wyrażać myśli oraz wyjaśniać fakty. Częstsze czytanie pomaga oczywiście również w nauce pisania. Dziecko łatwiej zapamięta zasady pisowni i interpunkcji oraz skutecznie zastosuje wiedzę zdobytą w trakcie nauki. To cenna zaleta, gdyż dobre władanie piórem przydaje się później w życiu zawodowym.
Jak zachęcić do czytania książek? Znajdź odpowiednią lekturę dla swojej pociechy!
Jeśli Twoje dziecko nie czyta zbyt chętnie, być może nie znalazło jeszcze tej „odpowiedniej“ książki. Dobra książka dla dzieci charakteryzuje się wciągającą historią, powinna być przy tym dopasowana do wieku Waszej pociechy oraz ciekawa. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć właściwą książkę.
Pójdźcie na łowy! Wycieczka do lokalnej biblioteki lub księgarni pomoże Wam nie tylko zorientować się w tym, co jest dostępne na rynku, ale także może być wspaniałą przygodą dla Waszego dziecka. Poza tym pociecha będzie zachwycona, mogąc samodzielnie wybrać książkę.
Znajdźcie książeczki dopasowane do umiejętności Waszego dziecka. Weźcie pod uwagę nie tylko oznaczenia wydawcy, ale także wiedzę na temat postępów Waszego dziecka. Czasem nieco łatwiejsza (bądź też trudniejsza) lektura potrafi przełamać niechęć dziecka do nauki.
Przejrzyjcie listy z rekomendacjami książek, by wspólnie znaleźć nowe pomysły. Początkiem może być tzw. Złota Lista stworzona przez fundację „ABCXXII – Cała Polska Czyta Dzieciom” do znalezienia pod adresem:
Spróbujcie różnych gatunków literackich. Być może w Państwa latorośli drzemie miłośnik książek przygodowych, a nie bajek o zwierzątkach.
Jeśli Waszą pociechę ciągle ciężko znaleźć skupioną nad książką, postarajcie się o to, by zainteresowała się innymi mediami, które później mogą pomóc zbudować mosty do zainteresowań czytelniczych. Do wielu filmów, seriali i gier powstają komiksy i krótkie nowelki. Znane postacie przedstawione w innym kontekście zachęcają do poznania dalszych wątków ich historii także w formie pisanej. To zdecydowanie sprawi, że książki staną się bardziej interesujące.
Udostępniamy Państwu plakat promujący wspólne czytanie z dzieckiem stworzony przez Fundację Powszechnego Czytania.
plakat-dla-rodzicow-A3-OK.pdf (fpc.org.pl)
Materiały zostały zaczerpnięte z poradnika:
Dlaczego warto czytać? Poradnik dla rodziców. - Fundacja Powszechnego Czytania (fpc.org.pl)
Opracowanie:
Marta Jaśkiewicz
Dorota Sobczak