Koło Młodych Przyrodników
16.03.20
Kochani Uczniowie!
Zajrzyjcie na stronę internetową epodręczniki.pl Wejdźcie na szkołę podstawową - biologia - temat: Symbioza i jej rodzaje. Przeczytajcie wprowadzenie, obejrzyjcie krótki film , wykonajcie multimedialne zadania interaktywne. Chętni uczniowie mogą przesłać do mnie odpowiedzi na trzy wybrane ćwiczenia . Uwaga! Sprawdźcie swoje odpowiedzi. Można je poprawić! ( należy zrobić zdjęcie pytań i odpowiedzi następnie przesłać na mój e-mail kuba2533 [at] interia.pl. Nie zapomnij podpisać pracy imieniem i nazwiskiem.
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Raniś
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23.03.20
Kochani Uczniowie!
Zajrzyjcie na stronę internetową epodręczniki.pl Wejdźcie na szkołę podstawową - biologia - temat: Współpraca między gatunkami. Przeczytajcie wiadomości, wyjaśnijcie pojęcia : mutualizm, protokooperacja, komensalizm, wykonajcie multimedialne zadania interaktywne. Chętni uczniowie mogą przesłać do mnie odpowiedzi na trzy wybrane ćwiczenia . Uwaga! Sprawdźcie swoje odpowiedzi. Można je poprawić! ( należy zrobić zdjęcie pytań i odpowiedzi następnie przesłać na mój e-mail kuba2533 [at] interia.pl (kuba2533[at]interia[dot]pl). Nie zapomnij podpisać pracy imieniem i nazwiskiem.
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Raniś
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30.03.20
Kochani Uczniowie!
Zajrzyjcie na stronę internetową epodręczniki.pl Wejdźcie na szkołę podstawową - biologia - temat: Uzależnienia. Przeczytajcie zawarte tam wiadomości, znajdziecie tam wiele cennych informacji, które pomogą Wam rozwiązać zadania od 1 do 6 na końcu lekcji z epodręcznika. Sprawdź odpowiedzi klikając w dolny prawy róg. Wykonajcie plakat w formacie A-4 ( kartka z małego bloku) zniechęcający do palenia tytoniu. ( Należy zrobić zdjęcie plakatu następnie przesłać na mój e-mail kuba2533 [at] interia.pl (kuba2533[at]interia[dot]pl). Nie zapomnij podpisać pracy imieniem i nazwiskiem. )
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Raniś
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
06.04.20
Kochani Uczniowie!
Temat: Osmoza - co to właściwie jest?
Wykonajcie doświadczenie.
Doświadczenie 1. Osmoza
Potrzebna jest pomoc osoby dorosłej.
Po wykonaniu doświadczenia spróbuj odpowiedzieć na pytania dotyczące obserwacji.
Koniecznie przeczytaj komentarz! To doświadczenie może trwać nawet kilkanaście godzin.
Przygotuj:
Ø dwa świeże buraki czerwone
Ø nóż lub scyzoryk
Ø łyżeczkę
Ø dwa kubki
Ø cukier
Ø wodę
Ø ręcznik papierowy
Zadanie:
1. Poproś osobę dorosłą o pomoc w przygotowaniu buraków.
2. Za pomocą noża lub scyzoryka zetnij czubki buraków,
3. Zachowaj obie części buraka.
4. W większej części buraka wydrąż niewielki otwór.
5. Do kubków wlej po 6 łyżek wody z kranu. W doświadczeniu będziesz potrzebować około 2 łyżeczek cieczy z każdego kubka.
6. Do jednego z kubków wsyp 3 łyżeczki cukru i wymieszaj.
Eksperyment:
1. Buraki ustaw na osobnych talerzykach.
2. Do otworu wydrążonego w pierwszym buraku wlej ostrożnie czystą wodę, tak by dokładnie wypełniła wydrążony otwór.
3. Do drugiego buraka wlej przygotowany wcześniej roztwór cukru, tak by dokładnie wypełnił wydrążony otwór.
4. Odczekaj około godziny i sprawdź różnice w wyglądzie obu buraków.
5. Po godzinie przykryj oba buraki odciętymi wcześniej częściami. Pozostaw je w izolowanym miejscu na minimum 12 godzin. Czas można wydłużyć nawet do 24h.
6. Po upływie tego czasu odkryj otwory i sprawdź, jakie zaszły zmiany.
Obserwacje:
1. Czy po upływie 1 godziny dało się zauważyć różnice w wyglądzie buraków użytych w doświadczeniu?
2. Co stało się z cieczami wewnątrz wydrążonych otworów po 12 godzinach?
Pytania:
1. Jak myślisz, dlaczego czysta woda zniknęła z wydrążonego otworu?
2. Jak myślisz, dlaczego woda z cukrem pozostała w otworze drugiego buraka?
3. Czy wiesz, jakie zjawisko zaszło w doświadczeniu?
Komentarz: W eksperymencie zostały użyte czerwone buraki, które posiadają w swoich komórkach dużą ilość cukru. Są one często wykorzystywane w polskiej kuchni do przyrządzania rozmaitych potraw, np. barszczu. Warzywa te występują w wielu innych odmianach - np. burak cukrowy jest wykorzystywany do produkcji białego cukru. Po 12 godzinach otwór w buraku, do którego została wlana czysta woda był całkowicie suchy. Natomiast w przypadku buraka z roztworem cukru, poziom cieczy nawet po 12 godzinach był taki sam, jak na początku lub obniżył się tylko nieznacznie. W obu przypadkach zaszło zjawisko osmozy. Jest to proces, w którym rozpuszczalnik powoli przenika przez błony komórkowe w kierunku od mniejszego do większego stężenia roztworu. Osmoza ma za zadanie doprowadzić do wyrównania stężeń cukru wewnątrz i na zewnątrz komórek. W buraku, do którego wlano czystą wodę, stężenie cukru w komórkach było większe niż w cieczy. Dlatego woda przeniknęła do ich wnętrza. Roztwór cukru wlany do drugiego buraka był bardzo stężony, dlatego woda z wnętrza warzywa przenikała na zewnątrz. Roztwór, z którego ubywało rozpuszczalnika nazywany jest hipotonicznym. Roztwór o większym stężeniu cukru, w którym przybywało wody nazywamy hipertonicznym. Gdy stężenie roztworów we wnętrzu i na zewnątrz komórek zostanie wyrównane, roztwory stają się izotoniczne. Osoby uprawiające sport często piją napoje izotoniczne. Mają one za zadanie wyrównanie poziomu wody i elektrolitów, których pozbył się organizm podczas wydzielania potu. Odpowiedni poziom nawodnienia komórek jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Dlatego powinieneś pić dużo wody bogatej w minerały.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20.04.20
Zajrzyjcie na stronę internetową i obejrzyjcie film przyrodniczy : Życie lasu - ptaki .
https://www.youtube.com/watch?v=6iIPyW59Sfk&t=696s
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Raniś
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27.04.20
Kochani Uczniowie!
Temat: Zależności pokarmowe
Przeczytajcie temat w epodręczniki: https://epodreczniki.pl/a/lancuch-pokarmowy-i-siec-pokarmowa/DFL5KTAIb
Napiszcie odpowiedzi na pytania :
KARTA PRACY
1. Wyjaśnij pojęcia:
zależności pokarmowe-
łańcuch pokarmowy ( troficzny)-
sieć pokarmowa ( troficzna)-
2.Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=pNin13-KRHM łańcuchy pokarmowe
Wymień rodzaje łańcuchów pokarmowych. Skonstruuj po dwa przykłady łańcuchów pokarmowych do każdego rodzaju.
3. Wymień poziomy troficzne, podaj przykłady producentów, konsumentów i destruentów
Dla uczniów chętnych:
Zajrzyjcie na stronę internetową epodręczniki.pl Wejdźcie na szkołę podstawową - biologia - temat: Zależności pokarmowe w ekosystemie. Przeczytajcie zawarte tam informacje i udzielcie ustnie krótkich odpowiedzi na pytania( dla siebie, dla sprawdzenia swoich umiejętności).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
04.05.20
Kochani Uczniowie!
Temat: Skrobia - właściwości. W jakich produktach występuje?
Wykonajcie doświadczenie.
Doświadczenie :Skrobia w zimnej wodzie
Przygotuj:
szeroką ścierkę lub gazę (może być kawałek ceraty lub stół kuchenny z ceratą),
1 szklankę wypełnioną zimną wodą z kranu,
1 szklankę wypełnioną skrobią ziemniaczaną (np. mąką ziemniaczaną),
głęboki talerz lub miskę o płaskim dnie,
łyżkę.
Eksperyment – część 1:
1. Rozłóż na stole ścierkę lub gazę. Postaw na niej miskę.
2. Wlej do miski pół szklanki wody.
3. Powoli wsypuj skrobię do wody w misce, ciągle mieszając cały roztwór łyżką. Gdy mieszanie stanie się bardzo trudne, przestań mieszać i odłóż łyżkę.
4. Bardzo powoli zamieszaj palcem substancję w misce. Sprawdź, że substancja ta zachowuje się w tym przypadku podobnie do miodu.
5. Następnie uderz bardzo gwałtownie całą zwiniętą pięścią w powierzchnię mieszaniny. Pięść powinna uderzyć w roztwór i natychmiast się cofnąć.
Uwaga: Jeżeli mieszanina rozprysnęła się na boki, należy dosypać jeszcze trochę skrobi, wymieszać i ponownie uderzyć pięścią.
Obserwacja: 1. Jak zachowywała się substancja podczas dodawania skrobi do miski z wodą?
2. Po zaprzestaniu mieszania – co się działo z substancją podczas jej powolnego mieszania palcami?
3. Jak zachowywała się substancja, gdy została mocno uderzona pięścią?
4. Kiedy mieszanina nie przylepiła się do palców: wtedy, gdy była powoli mieszana palcem, czy gdy uderzono ją mocno i gwałtownie?
Eksperyment – część 2:
1. Spróbuj z mieszaniny uformować kulkę. Jeżeli doświadczenie wykonujesz na stole przykrytym ceratą, możesz spróbować przenieść mieszaninę rękami na ceratę.
Obserwacja: 1. Co jeszcze możesz uformować z tej substancji?
2. Sprawdź, w jaki sposób trzeba się z nią obchodzić, żeby była plastyczna, ale się nie rozrywała.
Komentarz Podstawowym składnikiem proszku do robienia budyniu jest skrobia ziemniaczana. Kiedy przygotowujemy budyń, najpierw musimy wymieszać proszek z zimną wodą. W tym czasie cząsteczki wody otulają cząsteczki skrobi ziemniaczanej, tworząc dla nich jakby „kołderki”. Takie kołderki nie tworzą się w ciepłej wodzie, dlatego budyń przed i po ugotowaniu wygląda zupełnie inaczej. Gdy w zimnej wodzie znajduje się mało skrobi, łatwo jest nam ją mieszać zarówno szybko, jak i powoli, podobnie, jak łatwo jest mieszać wodę o dowolnej temperaturze. Kiedy jednak dosypiemy wystarczająco dużo mąki ziemniaczanej, mieszanina zaczyna zachowywać się inaczej. Kiedy miesza się ją powoli, to właściwie nie stawia oporu i oblepia nam palce. Gdy natomiast miesza się ją gwałtownie lub w nią uderza, to mieszanina stawia bardzo duży opór i nie oblepia dłoni. Przy gwałtownym mieszaniu skrobia staje się twarda i prawie „sucha”. Zachowuje się tak dlatego, że mocne, szybkie uderzenie wyciska wodę spomiędzy cząsteczek skrobi, czyli pozbawia je na chwilę „kołderek”. To, co wówczas pozostaje pod dłonią, to prawie czysta, „sucha” skrobia. Podobnie zachowującą się substancją jest wypełniacz nowoczesnych kamizelek kuloodpornych. Kiedy żołnierz lub policjant nosi taką kamizelkę na służbie musi być ona wygodna – miękka i elastyczna. Zupełnie inaczej jednak musi się ona zachować, gdy w kamizelkę uderzy kula. W miejscu uderzenia kamizelka musi stać się twarda jak stal. Przy wykonywaniu tego doświadczenia można się poplamić.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11.05.20
Kochani Uczniowie!
Temat: Odnawialne źródła energii
Zachęcam Was do obejrzenia filmu https://epodreczniki.pl/a/film/DXuql0qRi , zastanowienia się i udzielenia odpowiedzi na pytania:
Czy wytwarzanie prądu musi wiązać się z zanieczyszczeniem powietrza?
Czym jest energia?
Co to są tradycyjne źródła energii?
Czym są odnawialne źródła energii?
Wymień zalety i wady odnawialnych źródeł energii ( plusy i minusy elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych, elektrowni wodnych, energii geotermalnej, biopaliw)
Pozdrawiam
M.Raniś
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.05.2020
Temat: Czy napoje energetyczne dodają nam skrzydeł ?
Przeczytaj dołączony w załączniku artykuł, a następnie wypróbuj alternatywne energetyczne zdrowe napoje wykonane w domu.
Pozdrawiam
M.Raniś
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25.05.2020
Temat: Palenie papierosów i jego skutki dla organizmu?
Zachęcam Was do obejrzenia filmu:
Film Edukacyjny Nie Spal Się Na Starcie - Fundacja Aflofarm
https://www.youtube.com/watch?v=bXlUbaKfyzI
Po obejrzeniu filmu zastanów się i udziel odpowiedzi na następujące pytania:
1.Wymień powody, dlaczego ludzie palą?
2.Jakie szkodliwe substancje znajdują się w dymie tytoniowym?
3.Jakie są skutki palenia tytoniu?
4.Jakie są skutki działania dymu papierosowego na płuca człowieka?
Pozdrawiam
M.Raniś
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
08.06.2020
Kochani Uczniowie!
Temat : Zachowaj trzeźwy umysł.
W załączniku dołączyłam materiał, który należy przeczytać, a następnie wykonać dwa pierwsze ćwiczenia. Trzecie ćwiczenie jest dla chętnych.
Prześlij fotografie wykonanej kartki na e-mail kuba2533 [at] interia.pl.
Pozdrawiam
M.Raniś
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15.06.2020
Temat : Życie lasu – bogactwo przyrodnicze.
Obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=awlwB3-r9eU
1.Wymień warstwy lasu i wpisz przykłady roślin i zwierząt występujących w każdej warstwie
Warstwa lasu | Nazwa zwierzęcia | Nazwa rośliny |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.Jak się zachowywać w lesie?
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Raniś
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22.06.2020
Kochani Uczniowie!
Temat:Jakie drzewa rosną w lesie?
Proszę przećwiczyć rozpoznawanie drzew: https://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/rozpoznawanie-drzew-i-krzewow/?nauczycieli
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Raniś