Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy 25.04.19 r. - 26.04.19 r.
Dnia 25 kwietnia 2019 roku wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę szkolną do Warszawy. W wycieczce brało udział 24 uczniów klas 4-7 Szkoły Podstawowej w Skarszewie . Zbiórkę zorganizowano o godzinie 7.05 przed OSP w Skarszewie. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godz. 7.15. Kierownikiem wycieczki była pani Monika Raniś, opiekunami : pani Dorota Sobczak i pani Sylwia Sobczyk. Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy, poznanie historii i zabytków Warszawy, a także rozpowszechnienie aktywnej formy wypoczynku.
Pięć godzin później dotarliśmy do stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na PGE Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem naszych marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!
Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Pani przewodnik pokazywała i opowiadała nam o historii tego miejsca, najważniejszych zabytkach i pomnikach. Widzieliśmy Pałac na Wodzie, pomnik Fryderyka Szopena, palmiarnię. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.
Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki była wizyta na Powązkach Wojskowych. Widzieliśmy tam nagrobki bohaterów „Kamieni na szaniec” – Zośki, Alka i Rudego.
Około godz. 19.00 zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na odpoczynek do Hotelu Felix.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy do Muzeum Ewolucji. Muzeum Ewolucji składa się z czterech niewielkich pomieszczeń, a najciekawszym jego punktem jest skamielina Tarbosaurusa bataar’a. Jest to azjatycki krewny amerykańskiego T.rexa. Szkielet zajmuje praktycznie całą salę i daje odczuć, jak bardzo natura jest twórcza, a życie poszczególnych gatunków kruche. Człowiek przy niej czuje się naprawdę maleńki i bezbronny. Oprócz dużych skamielin – w Muzeum Ewolucji znajduje się cała masa mniejszych eksponatów np. skamieniałe jaja dinozaurów, fragmenty czaszek małych ssaków i kilka wypchanych małych zwierząt. Jest też kilka plastikowych reprodukcji gadów m.in. tiktaalików – ogniw pośrednich między rybami a płazami, które jako pierwsze wyszły na ląd. Niewątpliwie atrakcją był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mieliśmy możliwość podziwiać panoramę Warszawy z wysoka. Później pieszo udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza i spacer Krakowskim Przedmieściem.
Dalej pojechaliśmy autokarem do Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywne centrum nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości poznania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję dokonać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autobusu i wyruszaliśmy w drogę powrotną do domu. Do Skarszewa dotarliśmy około godziny 22.00.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto. Wycieczka do Warszawy była według uczestników jedną z najlepszych i najatrakcyjniejszych wycieczek szkolnych. Kawał historii połączony z innowacją i nowoczesnością – tak opisać można współczesną Warszawę, którą udało nam się zwiedzić. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Wspomnienia z tej wycieczki na pewno zostaną w naszej pamięci jeszcze przez długi, długi czas.
red. i foto: Monika Raniś