Tydzień Głośnego Czytania

Co czytać?- Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów (Jarosław Iwaszkiewicz).             

29 września co roku obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. W naszej szkole zorganizowaliśmy Tydzień Głośnego Czytania. W akcji wzięli udział chętni nauczyciele i pracownicy szkoły: Pani Marta Jaśkiewicz, Pani Izabela Chankiewicz, Pani Sylwia Sobczyk, Pani Monika Waliś-Trubacz, Pani Ewelina Tomczak, Pani Elżbieta Kupaj, Pani Beata Sieradzka, Pani Anna Balcerzyk, Pani Marta Czerkawska, ksiądz Damian Weiss, Pani Anna Dębińska, Pani Anna Sałata oraz uczniowie klas starszych.

Wśród kanonu wybranych pozycji czytelniczych znalazła się m.in. seria opowiadań o żółwiu Franklinie i kurze Adeli, a także wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Wandy Chotomskiej. Dziewczynkom najbardziej podobały się opowieści o Martynce, natomiast wśród chłopców dużym zainteresowaniem cieszyła się seria książek z cyklu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Uwieńczeniem Tygodnia Głośnego Czytania były prace plastyczne uczniów, przedstawiające ulubionych bohaterów literackich.

Warto wspomnieć też o tym, że w czerwcu 2001 roku została stworzona społeczna kampania Cała Polska czyta dzieciom. W ramach niej utworzono Złotą Listę książek, z którą każdy rodzic, dbający o rozwój swojego dziecka, powinien się zapoznać. Lista ta nie jest ustanowiona raz na zawsze. Będzie modyfikowana wedle zainteresowań młodych czytelników. Link poniżej:

Złota Lista w pliku PDF

Czytajmy dziecku 20 minut dziennie, codziennie!

red. M. Waliś-Trubacz, M. Jaśkiewicz, foto: S. Sobczyk