11 czerwca 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Skarszewie brali udział w XVI Rajdzie Ekologicznym Doliną Rzeki Swędrni pod opieką pani M. Raniś i pani I. Chankiewicz.

• obszar krajobrazu chronionego (Dolina Rzeki Swędrni),
• pomniki przyrody,
Integracja człowieka z przyrodą,
Poszerzanie wiedzy o najbliższym regionie,
Poznanie miejsca pamięci na terenie Gminy Żelazków- pomnik ofiar zbrodni hitlerowskiej w Skarszewie,
Popularyzacja krajoznawstwa i turystyki oraz aktywnych form wypoczynku.

Organizatorzy:
Urząd Gminy Żelazków – Wójt Gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski
Zespół Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Russowie

Rajd rozpoczął się o godz.9.00 przy sali OSP na Pólku
Trasa prowadziła Doliną Swędrni – Rożdżały – Skarszew ( meta boisko Victoria). W trakcie pieszej wędrówki odbywały się konkursy: konkurs na strój turystyczny - uczniowie przebrani za kibiców EURO 2016,  ekologiczno- krajoznawczy ( grupa miała do wykonania zadania  z zakresu przyrody) oraz konkurs sportowy -  „Zdrowo i na sportowo ". Wcześniej uczniowie  przygotowywali plakat na konkurs plastyczny -  „Zrób dla świata coś dobrego - segreguj śmieci na całego" oraz konkurs na wykonanie projektu znaczka rajdowego na przyszłoroczną imprezę.
O. godz. 12.40 nastąpiło uroczyste podsumowanie rajdu.

Maria Bryła (  kl.5 ) i Marta Górczyńska ( kl.5) zajęły I miejsce w konkursie plastycznym: „Zrób dla świata coś dobrego - segreguj śmieci na całego"

Maria Bryła ( kl.5) zajęła III miejsce w konkursie na znaczek rajdowy: „Projekt znaczka rajdowego na następny Rajd w 2017 roku"

W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła I miejsce, otrzymaliśmy nagrody rzeczowe, puchar i dyplom.